חתירה אקדמית

חתירה היא פעילות ספורט במים, ספורטאי חותר משתמש בסירת חתירה מיוחדת קלה חזקה הבנויה מחומרי סיבי הפחם , בפעילות החתירה הספורטאי מתקדם עם כל הגוף על כיסא במסילה תוך כיווץ הרגליים, במינוף הגב ופושט זרועות האוחזות בזוג משוטים השקועים עם כפותיהם במים.
לביצוע החתירה החותר מזנק אחורה, משחרר תוך משיכת גופו לאחור כקפיץ דרוך המשתחרר בתנועה מהירה ומושך עם ידיו את המשוטים הדוחפים קדימה מסת מים המזניקה את סירת החתירה הצרה והקלה במהירות מדהימה קדימה על פני המים.

סירות החתירה מיוחדות צרות וארוכות ובנויות בצורה ובמשקל מותאם מחומרים חזקים – סיבי פחם, הסירות דומות ל חץ צר וארוך המתפרץ בתנופה מהירה קדימה , החותר יושב בכיסא נייד במסילה, רגליו מקובעות בתחתית ודוחפות מסעד ספורטיבי, ידיו אוחזות זוג משוטים שאורכם שלושה וחצי מטר, המסתיימים בכף דמוי גרזן { נקראים משוטי גרזן } תנועת החתירה מתנהלת כשגב החותר כנגד כיוון החתירה ופניו ניבטות קדימה , במשיכת המשוטים נוצרת מסת כוח שמתגברת עם תנופה מהירה המזניקה הסירה קדימה בשליטת הספורטאי , באיזון בכיוון ובמהירות המשתלבת בטכניקה מקצועית היוצרת מסת כח הדוחפת את הסירה.

חתירה מושכלת ומתואמת עם כל שרירי הגוף ושילובם למטרה אחת , החתירה תורמת לכושר גופני מעולה ופיתוח שרירים גמישים וחזקים, פעילות החתירה במאמץ המתמשך מקנה לגוף יכולת מופלאה בסיבולת אירובית- לב ריאה ותורמת לבניית נפש ספורטיבית תחרותית ביחד עם גוף אתלטי וגמיש.

פעילות החתירה דורשת לימוד טכניקות מקצועיות שמקנות איזון ושליטה מלאה בגוף ובסירה כאחד.
החתירה נחשבת כאחד מענפי הספורט המאתגרים והייחודיים המפעילים בשלמות גוף ספורטאי במחשבה ממוקדת כמכונה משומנת המשתלבת באיתני הטבע.
החתירה התפתחה באוניברסיטאות ובמכללות , מכאן שמה "חתירה אקדמית". חותר יכול לחוות את העוצמה והחוויה בספורט החתירה במגוון סירות : יחיד "סקיף" או זוגית ל- 2 – רביעייה ל- 4 ושמיניה ל- 8 חותרים, פעילות החתירה מתנהלת כיחיד אינדיבידואל או כאחד מתוך צוות אינטגרלי מכוון מטרה.

אגם הכנרת מקום אידיאלי לחתירה, אגם מים מתוקים כ- 202 מטר מתחת לפני הים, מוקף בהרים מצפון לדרום בו מתנהל משטר רוחות ייחודי מאתגר ומעניין. ימת הכנרת מוכרת במורשת ההיסטורית הדתית ובתנאים הטופוגרפיים היחודיים. האגם מאתגר כל חותר בעל ניסיון במרחבים הפתוחים, בכיווני הרוחות ומזג האוויר המשתנה כל עונות השנה , הכנרת מקום מתאים ואידיאלי ביותר לפעילות החתירה האקדמית , ספורט שמחשל נפש הספורטאי באימונים מקצועיים וקשים. אימון יחיד או עבודת צוות מושכלת מקנה ערכים החשובים למצוינות והישגיות ספורטיבית, הפעילות משלבת מיקוד וחשיבה עמוקה, בסיוע טכניקה מתקדמת המפעילה את הראש וחלקי הגוף, בתזמון ייחודי המאפשר לספורטאי ולסירה להשתלב כחלק אינטגרלי וטבעי באגם.
ספורט החתירה מיועד לילדים, נוער, בוגרים נשים וגברים כאחד .
.
קונספט – דמיין חתירה – ענף ספורט החתירה ביבשה
בשנים האחרונות התפתח לצד ענף החתירה האקדמית המתבצע במים ענף ספורט מקביל, המתבצע על מכשיר המדמה את החתירה ומתבצע ביבשה במועדון, הספורט מבוסס על טכניקת החתירה האקדמית במים המדמה אחת לאחת "דמיין חתירה" – "קונספט" { על שם היצרן }
האימון והפעילות המתבצעת מדמה בדיוק מושלם את פעולות החתירה האקדמית ביבשה במקום על המים.
הספורטאי יושב על מכשיר החתירה ביבשה בתנאים שווים לחותר היושב על הסירה, הקונספט- מהווה תחליף לאימון בסירה במים, הספורטאי משתמש בכל אברי גופו לביצוע טכניקת האימון בתנועות החתירה, הקונספט מאפשר לספורטאי לחשב את מהירות התנועה, למדוד המרחק, הזמן ומהירות התנועה בהתאם למסלול הנבחר , הקונספט נחשב לאחד ממכשירי האימון הקשים והמאתגרים ביותר בחדרי כושר , הפעילות עליו קשה יותר מפעילות המתבצעת על סירה במים, האימון במכשיר ממצה ומקיף את כל הדרישות בפעילות המאמץ והסיבולת הנדרשת מספורטאי, הפעילות על הקונספט נחשבת כענף ספורט תחרותי ומתקיימות בו תחרויות נפרדות בדומה לתחרויות המתבצעות בסירות החתירה האקדמית במים.